- Aidat ve bağışlarınızı Ziraat Bankası Küçükçekmece Şubesi, Şube Kodu: 867 , Hesap No: 64520230-5001 nolu hesaba yatırabilirsiniz.
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


DERNEĞİMİZ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU 17 ARALIK 2016 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 13.00 DA YAPILACAKTIR.YETERLİ ÇOĞUNLUK SAĞLANAMAZSA 24 ARALIK 2016 CUMARTESİ GÜNÜ AYNI SAATTE NİSAPSIZ OLARAK YAPILACAKTIR.TÜM ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE SUNULUR


" PANORAMİK DÜNYA PROJESİ "   İLGİLİ BAKANLIK/BAKANLIKLARA 30.11.2016 TARİHİNDE RESMİ OLARAK BAŞVURUDA  BULUNULMUŞTUR.

TÜM İÇ DIŞ KUMSAL HALKINA HAYIRLI OLSUN.

 


"PANORAMİK DÜNYA PROJESİ "

İLE İLGİLİ BAŞVURUMUZUN İLK CEVABI GELMİŞTİR.

GELEN YAZIDA BİRKAÇ EKSİKLİK BİLDİRİLMİŞ,

TAMAMLANMASI İSTENMİŞTİR.

DUYURULUR..


"PANORAMİK DÜNYA PROJESİ"

ÇED RAPORU ÇIKMIŞTIR.


Hafta sonu gezi düzenlenecektir tüm üyelerimizi bekliyoruz.


Mehmet Demir vefat etmiştir ailesine sabır yakınlarına başsağlığı dileriz.


Önümüzdeki hafta Betül Yıldırım oğlu İlker Yıldırım evlenecektir tüm dostlarımızı düğüne bekleriz.


İstanbul Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,6134   5,6235
EURO 6,4316   6,4432
       
Namaz Vakitleri
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
İstanbul’dan Gemlik’e iki ayrı yoldan gitmenin maliyetini çıkardık
 
 

MALUM dolar aldı başını gidiyor. Yılbaşı itibariyle yeni zamlar kapıda. Tasarrufun önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Ben de bu hafta yolculuk

maliyetleriyle ilgili bir araştırma yapmaya çalıştım.

Mercek altına aldığım güzergah İstanbul ve çevresinde yapılan yeni yolları ve köprüleri kıyaslıyor. Tek tek köprülerden ve yollardan geçişler, hem zaman hem de maliyet açısından çokça yazıldı, çizildi, konuşuldu ama ben olayı bir bütün olarak ele aldım. Aynen binlerce otomobil ve kamyonun yaptığı gibi Mahmutbey’den çıktım yola Gemlik’e kadar gittim. Maliyet ve zaman açısından size kılavuz olabilecek bilgilerle geri döndüm.

AMACIM NEYDİ?

Son dönemde yol ve köprülere müthiş yatırımlar yapıldı. Elbette bu yatırımların bir maliyeti var. Tabii bu maliyet dönüp dolaşıp sonuçta vatandaşa da yansıyor. Acaba İstanbul Boğazı’na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçip sonrasında Osman Gazi Köprüsü’ne ulaşmanın oradan yeni yapılan otobanı kullanıp Gemlik’e kadar gitmenin maliyeti tam olarak kaç liraydı. Bu yolculuk ne kadar sürüyordu? Kıyaslama yapmak için eski usullerle geri dönsem kıyaslama açısından nasıl bir tablo ortaya çıkardı.

GİDİŞ YENİ YOLLARLA

Çarşamba günü saat 08.25’te Mahmutbey viyadüğünden beni Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ulaştıracak yeni otobana girdim. İstoç Gişesiz Geçiş bölgesinde aracımdaki HGS havadan okundu böylece sayaç da işlemeye başladı. Yol deyim yerindeyse bomboştu. Otobanlarda en fazla 120 km hızla gidebiliyorsunuz. Ben aracımı ortalama 100 km hız ile kullanmaya çalıştım.

Ormanların içinden geçip yeni köprüye ulaşmam yaklaşık 18 dakika sürdü. Anadolu yakasında da yine bu yolun devamı otobanı kullanıp Paşaköy gişelerinden çıkış yaptım. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş ücreti olan 9.90 TL dahil İstoç-Paşaköy arası için işletmeci ICA şirketine ödediğim ücret 37.30 TL oldu. Yeni otobandan sonra Kurna yolu üzerinden Kurtköy gişelerine ulaşıp TEM otoyoluna çıktım. Hedefimde bu kez Osman Gazi köprüsü vardı. TEM’i Gebze’de terk ettim. TEM’de bu kısa yolculuğun bedeli olarak Karayolları’na 2.5 TL ödemiş oldum. Körfezi geçmek üzere yeni köprünün yoluna girdim. Yine HGS’mi havadan okuma yöntemiyle yeni bir sayaç işlemeye başladı.

 

Osman Gazi Köprüsünü çok rahat geçtim. Köprü üzerinde 10 araç ancak vardı. Köprünün hemen bitiminde gişelere ulaştım. HGS gişesine girdim. Tabelada köprü geçiş ücreti olan 88.75 TL yazıyordu. Ardından beni Gemlik gişelerine kadar götürecek yeni otobandan yoluma devam ettim. Yıllardır Yalova-Süpürgelik üzerinden geçtiğimiz, özellikle kış şartlarında bizi hayli uğraştıran bu güzergahı nasıl kat ettiğimi anlamadım bile. Süpürgelik’i yerin altından bir tünelle geçmek zaten işin önemli bir kısmını halletmişti. Ama tabii ki bu yolculuğu da bir bedeli vardı. Gemlik gişelerine HGS’den 9.75 TL bırakıp çıktım.

Böylece Gebze’den girip köprüden geçip Gemlik’e ulaşmak için işletmeci Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye 98.5 TL ödemiş oldum. Gemlik merkezine vardığımda saat 10.40 olmuştu. 171 km’lik yolculuğumu 2 saat 15 dakikada noktaladım. Sadece yolun TEM bölümündeki bakım çalışmaları, gişelerden giriş çıkış, bağlantılar nedeniyle hızımı düşürmek zorunda kalmıştım. Ancak etabın tamamını ortalama 92 km hız ile tamamladığımı belirtmeliyim.

DÖNÜŞ YOLU GELENEKSEL

Gemlik’e varmak için izlediğim yol yenilikçi bir yoldu. Tüm yeni otoyol ve köprüleri denemiştim. Dönüş yolculuğumu ise geleneksel yöntemle deneyecektim. Yani eski yol, vapur, TEM ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yine Mahmutbey kavşağına çıkacaktım. Trafiğin az olduğu bir saatte yola çıkmalıydım ki gerçek anlamda bir kıyaslama yapma şansım olsun. Saat 21.10’da yola çıktım. Süpürgelik mevkii ve Yalova üzerinden Topçular vapur iskelesine uzandım. Çift yönlü yolda trafik ışıkları dışında neredeyse hiç durmak zorunda kalmadım. Ancak bazı noktalarda trafik yoğunluğu nedeniyle hızımı saatte 50 km’ye kadar düşürdüm.

Yine de Gemlik-Mahmutbey arasında trafiğin çok az olduğu bir gün ve saat dilimine denk geldiğimi belirtmek isterim. Gemlik’ten Topçular iskelesine 51 km’lik yolu yaklaşık 40 dakikada kat ettim. Topçular’da 5 dakikalık kısa bir bekleyiş ile arabalı vapura geçtim. Körfez geçişi havanın kötü oluşunun etkisiyle 30 dakika sürdü. Normal şartlarda 25 dakika olduğunu öğrendim. Vapurdan inişim de yaklaşık 5 dakikamı aldı. Böylece Körfez geçişini 40 dakikada tamamlamış oldum. Topçular İskelesi’nden Gebze gişelere ulaşmam 15 dakikamı aldı. Artık TEM otoyoluna çıkmıştım. Neredeyse hiç yoğunluk yaşamadan önce Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne oradan da Mahmutbey’e ulaştım. TEM’e girişimden bu yana 1 saat 25 dakika geçmişti. Böylece geleneksel yöntemle Gemlik’ten Mahmutbey’e ulaşmam 3 saat 10 dakika sürmüştü.140 km’lik karayolunda ortalama hızım 88 km/saat olmuştu.

ÇIKAN SONUÇ

GÜNÜN hangi saatinde giderseniz gidin yeni yol ve köprülerin boş olacağını ve neticede yasal hız sınırları içinde kalmak kaydıyla yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Gemlik’e ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ama bu hızın bir bedeli var. Harcadığım 49 liralık yakıtı da hesaba kattığımda bu konforlu ve hızlı yolculuğun bana faturası otoyollar ve köprüler dahil tam 187 lira 30 kuruş oldu. Geleneksel yöntemle yaptığım ancak trafiğin yoğun olmadığı saatlerde TEM otoyolu, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yalova-Süpürgelik üzerinden gerçekleştirdiğim yolculuk ise toplamda 55 dakika daha uzun sürdü. Ancak bu yola harcadığım yakıt 36.5 lirada kaldı. Toplamda köprü ve vapur ücreti dahil bana maliyeti 103 lira 75 kuruş oldu. Bu yolu kullanmak bana 83 lira 55 kuruş tasarruf ettirdi. Bir başka deyişle 55 dakikalık farkın bedeli 83 lira 55 kuruş olmuştu. Ancak yoğun trafikte bu bedelin farkının hem zaman hem de yakıt olarak artacağını da belirtmekte fayda var.

 ekovatandas@hurriyet.com.tr


3 Aralık 2016 Okunma Sayısı: 493Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 17
Dün: 94
Toplam: 24757